Czym jest content marketing?

czym jest content marketing - algov.pl

Content marketing jest strategią marketingową, która ma za zadanie produkowanie wartościowych treści, odpowiadających na potrzeby klientów oraz jej odpowiednią dystrybucję. Pozwala ona również budować wizerunek marki oraz zwiększać do niej zaufanie. A to wszystko może mieć bezpośrednie przełożenie pozyskanie większej liczby potencjalnych klientów.

Zadaniem content marketingu jest zbudowanie wiernej grupy odbiorców oraz nawiązanie z nimi długofalowych relacji. Najczęściej robi się to za pomocą:

 • tworzenia oraz publikowania unikalnych i ciekawych treści,
 • elementów przyciągających uwagę wybranej grupy odbiorców
 • angażowanie odbiorców oraz budowania lojalności

Tworzone w ramach content marketingu treści mogą przybierać różne formy:

 • poradników,
 • artykułów sponsorowanych,
 • filmików,
 • webinariów,
 • prezentacji multimedialnych,
 • wykresów,
 • grafiki

Niezależnie od formy publikowania treści, musi ona być wysokiej jakości oraz ciekawa dla odbiorców. Nie może być tylko powieleniem dostępnych informacji, ale powinna wnosić coś nowego. Samo stworzenie wartościowej treści czy grafiki jest jednak połową sukcesu. Należy jeszcze zadbać o jej dystrybucję. W tym celu trzeba odpowiednio dobrać kanały dystrybucji oraz grupę docelową, do której ma trafiać treść. Istnieje mnóstwo możliwości dotarcia do odbiorców, np. poprzez social media, mailing, newsletter czy też e-booki.

Content marketing w pozycjonowaniu stron

Pozycjonowanie stron ma na celu zwiększenie ich widoczności w wynikach wyszukiwania. Jest to długofalowy i bardzo złożony proces. Jednym z elementów skutecznego pozycjonowania jest umieszczanie na stronach wartościowej treści oraz system zdobywania linków. Tak jak wspomnieliśmy content marketing może przybierać różne formy, które skutecznie pomagają w promocji strony.

Zanim jednak zaczniemy pozycjonowanie oraz tworzenie treści, to musimy określić swoją grupę docelową. Jest to bardzo istotne, ponieważ ludzie chcą uzyskiwać informacje o tym co ich interesuje i ciekawi, a nie nas. Dlatego musimy wcielić się w rolę potencjalnego odbiorcy i ustalić jakie tematy mogą być dla nich ciekawe.

Kiedy już to ustalimy, to możemy przystąpić do tworzenia treści. Mogą to być zarówno wpisy na blogu, jak i artykuły sponsorowane. Ważne są dwie rzeczy:

 • treść musi być interesująca dla czytelnika i wnosić w jego życie coś nowego,
 • po jego przeczytaniu odbiorca powinien kliknąć w umieszczony tam link, który przeniesie go do strony docelowej

Działania SEO muszą być ściśle powiązane z content marketingiem. Ich wspólne działanie pozwala na wykreowanie odpowiedniego wizerunku, zbudować lojalność odbiorców, pomaga zwiększyć sprzedaż oraz osiągnąć wyższe pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego przy tworzeniu odpowiednich treści należy cały czas pamiętać o potrzebach pozycjonowania i odwrotnie – działania SEO muszą zawierać elementy content marketingu.

Conent marketing dla Twojej firmy

Wszelkie działania związane z content marketingiem budują obraz Twojej firmy w internecie. Jeżeli na swojej stronie www publikujesz ciekawe treści, posiadasz w swoim sklepie internetowym unikalne opisy produktów oraz prowadzisz profesjonalnego bloga, na którym umieszczasz fachowe porady, to zyskujesz dzięki temu opinię rzetelnego i godnego uwagi przedsiębiorcy oraz specjalisty w dziedzinie, w której działasz.

Oprócz odpowiednio napisanej treści, należy również dobrze zaplanować jej publikację oraz dystrybucję. Dzięki temu można kreować się na eksperta w danej branży, a to z kolei może wpływać na zwiększenie ruchu na stronie internetowej. Content marketing pozwoli na dotarcie do nowych klientów, poprzez promowanie zalet i wyjątkowych cech oferowanych produktów lub usług.

Algorytmy wyszukiwarki Google bardzo dużą uwagę poświęcają na publikowane treści w witrynach internetowych. Właściwe działania związane z marketingiem internetowym pozwolą na zwiększenie widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu będziesz mógł trafić do szerszego grona potencjalnych klientów. Dystrybucja przygotowanej w ramach content marketingu treści zwiększy zasięgi w social mediach, spowoduje wzrost udostępnień oraz komentarzy. Dzięki temu zwiększy się czas, którzy odbiorcy spędzą na Twojej stronie internetowej.

Jakie wady i zalety niesie ze sobą content marketing?

Jedną z największych zalet content marketingu jest szybkie dotarcie do klienta, a tym samym szybsza możliwość na sprzedaż mu swojego produktu lub usługi. Pozwalają na to przede wszystkim media społecznościowe, z których korzysta coraz więcej osób oraz aplikacje mobilne. Kanały te pozwalają na przekazywanie większej ilości pożytecznych informacji niż klasyczne reklamy. Poprzez marketing internetowy można również poprawić i ocieplić ogólny wizerunek firmy, co może mieć pozytywny wpływ w całym procesie jej rozwoju oraz pozyskiwania klientów.

Jako zalety content marketingu możemy zaliczyć:

 • budowa świadomości marki firmy,
 • kreowanie siebie na autorytet w konkretnej dziedzinie,
 • zyskanie zaufania odbiorców,
 • zwiększenie ruchu na stronie internetowej,
 • poprawa pozycji strony w wynikach wyszukiwania,

Największą wadą content marketingu jest czas, jaki musimy poświęcić na przygotowanie oraz dystrybucję odpowiedniej treści. Muszą być one naprawdę unikatowe, a to wymaga sporo pracy. Do tworzenia filmów przyda się również odpowiedni sprzęt, zarówno do nagrywania, jak i montowania video. Trzeba również znać zasadę działania programów graficznych. Ciężko to wszystko połączyć z prowadzeniem firmy, dlatego najlepiej skorzystać w tym celu z usług agencji marketingowej.

Jak optymalizować treści w content marketingu?

Optymalizacja treści to z jednej strony klucz do sukcesu w pozycjonowaniu strony, a z drugiej zwiększenie szansy na sprzedaż. W jaki więc sposób powinno się to robić? Powinna opierać się ona na trzech fundamentach:

 1. Pisz przede wszystkim dla ludzi, a nie dla robotów wyszukiwarek – właśnie na tym polega content marketing. Wiele osób zapomina o tym, że treści mają być przede wszystkim dla czytelników. Nie mogą być więc zlepkiem słów czy fraz kluczowych, z których tak naprawdę nic konkretnego nie wynika. Warto poświęcić czas na stworzenie odpowiedniego tytułu oraz meta opisu. Te dwa elementy w głównej mierze odpowiadają za reklamę treści w wyszukiwarce. Powinny być one przede wszystkim naturalne i atrakcyjne dla czytelnika.
 2. Zoptymalizuj treść pod konwersję – pisząc jakiś tekst musisz wiedzieć w jakim robisz to celu. Czytelnik po zapoznaniu się z nim powinien wykonać dodatkowe działanie, np. kliknięcie w link lub dokonanie zakupu. Każda treść powinna więc zawierać wezwanie do działania, czyli tzw. call-to-action. Jest to szczególne ważne w przypadku, gdy prowadzisz sklep internetowy i Twoim głównym celem jest sprzedaż produktów.
 3. Odpowiednio poprowadź użytkowników Twojej strony internetowej – czytelnik, który trafia na stronę www, na której jest dość sporo treści, może czuć się lekko zagubiony. Dlatego ważne jest abyś ułatwił mu poruszanie się po witrynie. Najłatwiej zrobić to poprzez system linkowania wewnętrznego. W tym celu należy przygotować najciekawsze podstrony i w umiejętny sposób nakierowywać na nie czytelnika.

W optymalizacji treści najważniejsze jest poznanie swojej grupy docelowej. Tylko w taki sposób będziemy mogli podjąć odpowiednie działania, które pozwolą osiągnąć nam sukces. Ważne jest również to, żeby nieustannie nad tą optymalizacją pracować.

Czy content marketing jest dla każdego?

Content marketing można z powodzeniem stosować w każdym biznesie. Nie ma znaczenia czy prowadzimy sklep internetowy, jesteśmy producentem czy oferujemy jakieś usługi. Mając odpowiedni pomysł za pomocą marketingu internetowego można promować każdą firmę. W tym celu trzeba przygotować odpowiednie treści i w odpowiednie sposób przedstawić ją swojej grupie odbiorców.

Świetnie nadają się do tego blogi, na których można udzielać różnego rodzaju porad związanych ze swoim biznesem. Jest to idealny sposób do prezentowania swoich produktów lub usług, który nie będzie odebrany jako nachalna reklama. Prowadząc internetowy sklep z odzieżą można prowadzić np. bloga modowego, w którym będziemy przedstawiać różnego rodzaju stylizacje albo doradzać w jaki sposób dobierać odpowiednie dodatki. Mając warsztat samochodowy możemy nagrywać filmy, w których będziemy pokazywać w jaki sposób dokonywać prostych napraw. Możliwości jest bardzo wiele, a wszystko zależy od naszej kreatywności.

Jak działa content marketing?

Działanie content marketingu możemy podzielić na następujące etapy:

 1. ściągnięcie potencjalnego klienta na naszą stronę internetową,
 2. przekazanie mu ciekawych informacji, których poszukuje,
 3. zdobycie jego zaufania,
 4. przekonanie go do skorzystania z naszych usług

Nie ma tutaj miejsca na drogę na skróty. Najważniejsze jest tutaj zdobycie zaufanie klienta. Nie może on czuć, że jakiś produkt lub usługa jest mu wciskana na siłę. W dzisiejszych czasach konsument atakowany jest reklamami z każdej strony. Sprawia to, że ich skuteczność się zmniejsza, bo wiele osób oglądając TV zmienia kanał w czasie bloku reklamowego, a w przeglądarkach internetowych włączają ich blokadę.

Jeżeli klient zobaczy, że w pierwszej kolejności chcemy mu pomóc rozwiązać jego problem, to łatwiej będzie go przekonać do ewentualnego zakupu lub skorzystania z naszych usług. W tym celu musimy go jednak odpowiednio pokierować i skłonić do działania.

Content marketing, podobnie jak pozycjonowanie stron, musi być procesem ciągłym. Nie można nagle zaprzestawać swojego działania, bo zostanie to źle odebrane przez potencjalnych klientów, np. gdy zobaczą, że ostatni wpis na blogu miał miejsce pół roku temu. Trzeba zadbać o nieustanny kontakt ze swoimi odbiorcami. W chwili obecnej można to robić w bardzo łatwy sposób poprzez social media.

Nie należy jednak przesadzać z nadmiarem treści. Użytkownik może wtedy poczuć się przytłoczony informacjami i może przestać nas obserwować na Facebooku lub wypisać się z newslettera. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednia dystrybucja informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!